Фрідріг НІТШЕ
АНТИМЕСІЯ
або прокляття християнству

Ця праця належить небагатьом.
Може бути й таке, що ніхто
з цих «небагатьох» ще не народився.
Тільки післязавтра належить мені.

        Найгірше – це те, що походить від слабості. Найшкідливіше – це жалість до всіх невдах і слабосилих – ХРИСТИЯНСТВО.
        Християнство називають релігією жалоби, а жалісливість суперечить закону розвитку, закону відбору. Воно підтримує все те, що повинно загинути, воно стає на захист засуджених життям; підтримуючи в житті все безталанне, воно робить саме життя сумним...
        Якщо в усіх шляхетних зразках моралі жалість вважається слабістю, то в християнській “моралі” – доброчесністю. Арістотель, як відомо, вбачав у жалісливості хворобливий і небезпечний стан. Немає нічого більш нездорового серед нашої нездорової сучасності від християнської жалісливості.
        Християнин – це тип домашньої тварини, тварини отари, хворої тварини. Християнство оголосило нищівну війну вищому типу людини, воно відмовилося від усіх основних інстинктів цього типу: сильна людина зробилася непотрібною людиною, людиною, від якої всі відцуралися. Християнство зіпсувало розум духовно-сильних натур: воно навчило відчувати вищі духовні цінності як гріховні.
        Доки християнський жрець, цей оббріхувач, отруйник і заперечник життя за покликанням, буде вважатися людиною вищого типу, – не буде відповіді на питання: що є істина. Коли свідомий захисник заперечення життя є оборонцем істини, то цим істина ставиться догори ногами.
        Колись кожен Бог представляв свій народ, могутність народу, душу народу: тепер “Бог” – приватна особа, космополіт. Божество занепаду стає богом слабких. Самі себе вони називають не “слабкими”, а “добрими”. Створюючи свого бога “добрим”, слабкі позбавляють Богів своїх поневолювачів та Богів інших сильних і гордих народів добрих якостей; вони помщаються їм, перетворюючи їх в чортів, дияволів (добрий Бог, як і Чорт – творіння занепаду).
        Народ, який ще вірить в самого себе, має також і СВОГО ВЛАСНОГО БОГА. В ньому він шанує умови, завдяки яким він піднявся, – свою шляхетність. Хто багатий, той хоче давати; гордий народ потребує Бога, щоб жертвувати.        Релігія за таких обставин є відбиттям, вираженням вдячності. Народ, який вдячний за своє існування, для вираження вдячності потребує власного Бога. Такий Бог повинен мати силу приносити як користь, так і шкоду, бути другом або ворогом... Протиприродна Кастрація Бога в тільки “бога добра” була б зовсім небажаною,– в злому Богові люди мають потребу нарівні з добрим.
        Звичайно, якщо народ гине, якщо він відчуває, що остаточно зникає його віра в майбутнє, його надія на свободу, якщо покора рабська починає входити в його свідомість, то і Бог повинен також змінитися: він радить “душевний мир”, “душевний спокій”, утримання від ненависті, обережність, “любов до ворога” понад “любов до друга”, понад любов до рідних.
        Християнство є смертельна ворожнеча до господарів землі, до “знатних”. І поруч з тим приховане, таємне змагання з ними за віру. Християнство – це ненависть до розуму, гордості, мужності, свободи; воно – ненависть до радості почуттів, до радості взагалі... В Християнстві інстинкти підлеглих і гноблених виступають на перший план: саме низькі стани шукають в ньому спасіння. Тіло в християнстві зневажається, гігієна відкидається як плотскість.
        Першим заходом християн після вигнання маврів було – закриття суспільних лазень (бань); церква відкидає навіть охайність, чистоплотність. Християнство – це жорстокість до себе і до інших, ненависть до інакомислячих, воля до переслідувань. Дієта тут пристосована до того, щоб сприяти хворобливим явищам, подразнювати нерви.
        Не всякий може зробитися християнином; в християнство не “навертаються”, – для цього потрібно зробитися хворим. Як можна любити релігію, яка вчить зневажати тіло, яка з недостатнього харчування зробила “заслугу”, яка бореться із здоровим, як з ворогом, як з дияволом...
        Нам довелося перевчатися. В усьому ми зробилися скромнішими; ми більше не виводимо людину з “духу”, з “Бога”, ми відсунули її в ряд тварин. Ми вважаємо людину найсильнішою твариною, тому що вона хитріша за всіх (тварин), – наслідком цього є її духовність. Ми стверджуємо, що людина – це найневдаліша тварина, найхворобливіша тварина, яка ухилилася від своїх інстинктів найнебезпечнішим для себе чином.
        Ні мораль, ні релігія не стикаються в християнстві ні з якою точкою дійсності. “Царство Боже”, “Страшний суд”, “вічне життя” – це світ чистих фікцій. Після того, як поняття “ПРИРОДА” почали протиставляти поняттю “БОГ”, слово “природний” зробилося синонімом слова “недостойний”, “негідний”. Корінь всього цього світу фікцій лежить в ненависті, до природнього, до дійсності. І цим все пояснюється. Причини відмовитися від дійсності, оббрехати її, є лише у тих, то від неї страждає. Але страждати від дійсності – це означає бути невдалою дійсністю... Християнське поняття бога, – БОГ ХВОРИХ розумово відсталих –одне з найзіпсованіших розумінь Бога, які тільки існували на землі; це бог, який оголошує війну життю; природі, волі до життя!
        Я розповідаю правдиву історію християнства. Вже саме слово “християнство” є непорозумінням, – по-суті, був тільки один “християнин” і то був розіп’ятий на “хресті”. Те, що з цього моменту почало називатися “євангелією”, було вже протилежністю його життя: “дурною вісткою”. “Християнським” може бути лише таке життя, яким жив Ісус, в дійсності ж зовсім не було християн. “Християни” протягом двох тисячоліть завжди говорили про “віру”, а діяли відповідно до інстинктів.
       Учні Ісуса були далекі від того, щоб вибачити “смерть” свого вчителя, – це було б по-євангельському, – або віддати себе на таку, чи більш жорстокішу страту з ніжним і лагідним серцем. Але випливло на поверхню зовсім не євангельське почуття—почуття помсти до тих, хто розіп’яв Ісуса. На передній план знову вийшло популярне чекання Месії: “Ісус прийде, щоб судити своїх ворогів”.<
        “Не судіть!” – говорять християни, але самі відправляють в пекло все, що стоїть у них на шляху. Мораль: кожне слово, яке виходить з вуст “першого християнина” – БРЕХНЯ, всі його, цінність і мета шкідливі; той, кого він ненавидить, те, що він ненавидить – саме це і має справжню цінність. “Вищий стан”, який християнство нав’язало людству як цінність понад усі цінності, – це психо-хворобливі форми. Церква зарахувала до рангу святих лише божевільних або великих дурисвітів: “царство боже для злиденних духом”.
        Потрібно тільки прочитати будь-якого християнського агітатора, наприклад, святого Августина, щоб зрозуміти, які неохайні потвори виповзли тоді на поверхню. Між нами кажучи: ЦЕ НЕ МУЖЧИНИ; якщо Іслам зневажає християнство, то він в тисячу разів’ правий: – передумова Ісламу – мужчини.
        Добре роблять, коли, читаючи Новий Заповіт, надягають рукавиці. Даремно я шукав у ньому хоча б одну привабливу рису: там немає нічого, що можна було б назвати вільним, добрим, відвертим, чесним. Людяність не зробила тут жодного кроку. В Новому Заповіті тільки дурні інстинкти: суцільне боягузтво, суцільне заплющення очей і самообман. Усяка книга видається поряднішою, якщо її читати після Нового Заповіту!
        Світ, в який нас веде Євангелія – світ бідних, хворих і жебраків. Мені соромно згадати догму про “непорочне зачаття”; цим Євангелія зганьбила саме зачаття. І ось постала абсурдна проблема: як міг Бог допустити розп’яття “свого сина”? І маленька община відповіла: Бог віддав свого сина собі в жертву для спокутування людських гріхів. А апостол Павло з усім нахабством рабина проголосив: “Якщо Христос не воскрес, то віра наша марна” (1 Коріфн, 15, 14).
        Я запевняю, що серед багатьох книжок, які я прочитав. Євангелія я читав з великими труднощами, вони цінні, як свідоцтво вже нестримної корупції всередині перших християнських общин. Читаючи ці Євангелії, необхідно бути якомога обережним: за кожним словом чекають несподіванки і труднощі. Остерігайтеся бачити тут щось більше, як мову знаків, привід до притчі, жодне слово тут не повинно сприйматися буквально...
        Біблія взагалі знаходиться поза всякими порівняннями. Щоб не загубитися тут зовсім, необхідно, перш за все, пам’ятати, що ти знаходишся серед євреїв (юдеїв). Християнин є юдей другого, навіть третього ступеня. Християнин – це єврей, тільки більш вільного віросповідання,. він не може обрізатися.<
        Юдеї – це найдивакуватіший народ світової історії і, одночасно, найбільш фатальний народ у світовій історії: своїми подальшими впливами вони настільки спотворили людство, що ще й тепер християнин може почувати себе антиюдеєм, не розуміючи того, що він є логічним продовженням юдаїзму.
        Нова поведінка, але не нова віра!
        Християнство можливо зрозуміти лише у зв’язку з тим грунтом, на якому воно виросло,– воно не е рухом, яке було б вороже юдейському інстинкту, воно – його послідовний розвиток, “спасіння йде від юдеїв” (Івана, 4, 22).
        Спочатку “Бог” (Ісус) знав тільки свій “вибраний народ”. Тоді він, як і його народ, пішов на чужину, почав “мандрувати”, доки не “перетягнув” на свій бік половину землі. Але він – великий космополіт, так і залишився ЮДЕЄМ, він залишився “богом” усіх темних кутків і місць.
        Коли християнство відірвалося від первинного грунту, тобто найнижчих станів, покидьків античного світу, коли воно, вийшовши на пошуки влади, опинилося серед інших народів, йому знадобилися їхні поняття й оцінки, щоб панувати над ними. Засіб для цього – зробити їх хворими. Християнство знищувало античну ‘культуру, пізніше воно знищило культуру інших релігій (національних)...
        З поширенням християнства серед широких мас, воно вбирало в себе вчення і обряди всіх підземних культів Римської імперії, всю безглуздість хворого розуму.
       Павло просто викреслив вчора і позавчора .християнства, він вигадав історію першого християнства, навіть більше: він ще раз спотворив історію Ізраїлі, перетворивши її в передісторію для своєї справи: усі пророки ніби говорили про “спасителя”. Церква пізніше спотворила навіть історію людства, перетворивши її в передісторію християнства...
        Запанував той вид релігії, якому вже Епіку оголосив війну в його зародковій формі. Не з язичництвом боровся Епіку, а з усім прихованим християнством. Але ось з’явився апостол Павло, вічний єврей. Він вгадав, як з допомогою маленького сектантського християнського руху можна запалити “світову пожежу” в стороні від юдейства, що за допомогою символу “Бог на хресті” можна захопити під одну жахливу, потворну владу все, що лежить внизу, всю спадщину анархічної пропаганди...
       <Отруту вчення “всі рівні” християнство посіяло грунтовно. І, якщо віра в “право більшості”, робить революції і буде їх робити, то, безсумнівно, це християнство, християнське розуміння цінностей, які кожна революція тільки перетворює у кров і злочини!
        Кого більш за все я ненавиджу серед теперішньої наволочі, так це наволоч соціалістичну, апостолів жебраків, які роблять людину заздрісною... Анархіст і християнин – це плоди одного кореня, їхня мета, їхні інстинкти ведуть тільки до руїни, докази цього положення можна вичитати з історії.
        ВСІ ДУРНІ ХРИСТИЯНСЬКІ ІНСТИНКТИ СИДЯТЬ ЩЕ В НАС! Одним з таких нещасть, яким церква вперше збагатила людство, було – “рівність душ перед Богом”, ця фальш, як вибухова речовина в думках, яка завершилася .нарешті революцією, сучасною ідеєю і принципом занепаду всього суспільного порядку, – такий християнський динаміт, потойбічність як воля до заперечення всякої реальності, хрест як знак належності до підземної змови проти здоров’я, краси, успіху, сміливості духу, проти душевної доброти, проти дійсності, проти самого життя.
        Ось мій вирок: я засуджую християнство, я висуваю проти християнської церкви найстрашніше з усіх звинувачень, які тільки будь-коли проголошували обвинувачувачі, християнство – ЦЕ НАЙБІЛЬШЕ 3 УСІХ МОЖЛИВИХ СПОТВОРЕНЬ! Християнська церква нічого не залишила незайманим, до чого б не доторкнулася – все спотворила. Вона знецінила всяку цінність, усяку істину перетворила в “брехню”, в “неправду”, все чесне в “підлість”. Християнська церква жила бідами, нещастями, лихом, злиднями, вона їх створювала, щоб себе увічнити.
        Це вічне звинувачення проти християнства я хочу написати на всіх стінах, де тільки воно є. Я називаю християнство єдиним великим прокляттям, єдиною великою внутрішньою “порчою” (зіпсуттям), – я називаю його єдиною ганебною плямою на обличчі людства!
        Всесвітньо-історичною тупістю всіх, хто переслідував християн було те, що переслідувачі надавали справі своїх суперників вигляд поважності, наділяючи цю справу сяйвом мучеництва. Смерть мучеників була великим нещастям в історії: ці смерті приваблювали... І навіть сьогодні досить лише застосувати жорстокість у переслідуванні, щоб надати поважного імені найнікчемнішому сектантству... тим більше тому, яке своїх “мучеників” підносить до рангу святих.
        Переоцінка християнських “цінностей”, – це намагання наблизити перемогу протилежних, шляхетних цінностей.
        Це була б перемога; якої нині домагаюсь лише я один.

        Але й досі жінка стоїть на колінах перед ПОМИЛКОЮ тому, що її обдурили, сказавши, ніби хтось за неї був розіп’ятий на хресті.

       Переклад на українську світояра (скорочено).

Яндекс.Метрика